Je mladá, pekná a úspešná. Miluje svoj život, prácu, slnko a Miami. Táto žena je dôkazom toho, že aj z malej slovenskej dedinky sa dá urobiť diera do sveta. Prinášame vám exkluzívny rozhovor spoza veľkej mláky len pre Fashionlook. Silvia Slobodová.

Sisa má 26 rokov, žije na Miami Beach, kde si pred vyše dvomi rokmi založila vlastný biznis, aby vďaka svojim skúsenostiam mohla pomôcť iným vycestovať a snívať si Americký sen – Na Slovensku ju nájdete pod názvom Podnamiami.sk

  

 

Kedy si bola prvýkrát v Amerike?

Prvýkrát som prišla v roku 2008 na program Work and Travel, ktorý mimochodom odporúčam každému vysokoškolákovi na dennom štúdiu. Následne som sa vrátila cez tento program ešte trikrát po sebe. Uvedomovala som si jednu vec – každým rokom som Amerike viac a viac rozumela. Nehovorím iba o angličtine, ale o kultúre a celkovom systéme. V Amerike som však nechcela žiť, vedela som iba že sa chcem ešte vrátiť.

 

Čím ti Amerika učarovala?

Keď som sa ako 18 ročná prvý krát zúčastnila programu Work and Travel a navštívila som San Francisco bez dopredu dohodnutej práce a ubytovania – bola to pre mňa najväčšia škola života. Po príchode domov – plná zážitkov a skúseností, som hovorila že "Amerika je pocit". Keď mám na túto otázku odpovedať teraz s odstupom času asi by som povedala že učarovala ma tým, že tu je jednoduchý život. To súvisí s nekonečnými možnosťami. Na Slovensku máme obrovské konkurenčné prostredie, kde podnikatelia bojujú o každého zákazníka. Ako podnikateľ tu vidím  neskutočný potenciál na každom kroku. Koláč amerického trhu je tak obrovský, že aj keď sa všetci najedia, tak stále z neho zostane. Preto sa tu nielen podniká, ale aj žije jedoduchšie. V obchodoch máme nekonečne pestrý výber, existuje mnoho služieb, o ktorých môžeme na Slovensku iba snívať a celkovo systém je veľmi jasný. Vždy hovorím – stačí si všade vždy prečítať inštrukcie.

 

 

Ako si sa dostala k tejto práci, ako vznikla táto myšlienka?

Ako som už spomínala, štyrikrát som sa zúčastnila programu Work and Travel a vedela som že existujú aj 12 mesačné výmenné pobyty – stáže na ktoré som sa snažila dostať. Dva roky po sebe ma odmietli prijať na jednu stáž cez štipendium a žiadna slovenská agentúra reálne nevedela sprostredkovať stáže, mali to iba v ponuke služieb. Vytáčala ma tá neschopnosť systému a chcela som nájsť spôsob ako to zmením, aby študenti a absolventi mali možnosť využiť program stáží na 12 mesiacov. Vedela som že to vybavím jedine ak budem priamo v Amerike a preto som sa odsťahovala. V tom čase som mala biznis víza a fungovala som cez slovenskú firmu. Prvý rok som mala veľmi náročný a hlavne poučný – na Slovensko som sa vrátila vyčerpaná a vedela som, že mi ostáva jediná možnosť – pripraviť projekt a požiadať si o investor víza. Víza som dostala a druhý rok som sa utvrdila v tom, prečo som sa rozhodla ísť touto cestou a dnes môžem povedať, že som veľa ľuďom ovplyvnila život k lepšiemu a ukázala cestu tam, kde si mysleli že neexistuje.

 

Ako vyzerá tvoj bežný deň, tvoja pracovná náplň?

Ľudia ma oslovujú s rôznymi požiadavkami, niektorí potrebujú iba praktické informácie a rady, no iní si zakladajú firmy, alebo kupujú nehnuteľnosti, o ktoré sa im potom celoročne starám a prenajímam. Mám veľmi rôznorodé aktivity. Už tretí rok som na Miami a moja agentúra pomohla stovkám ľudí – študentom ktorí si prišli zlepšiť angličtinu alebo pracovať na leto, stážistom, ktorí zažívajú americký sen na 12 mesiacov a pritom zbierajú cenné skúsenosti do životopisu, podnikateľom, ktorým som otvorila možnosť pôsobiť na americkom trhu a niektorým aj zmenila tým život, alebo bežným turistom prísť a oddychnúť si na Miami bez toho, aby sa museli o čokoľvek starať. Preto nemávam bežné dni. Stále niečo organizujem, odpisujem na emaily a chodím na stretnutia.

 

 

Ako dlho si sa rozhodovala, či pôjdeš touto cestou?

Rozhodnúť sa bolo veľmi náročné a po svojom štvrtom pobyte v Amerike som dva roky bola na Slovensku a hľadala zmysel slovenského života. Podnikala som a okrem práce ma nenapĺňalo absolútne nič. Avšak keď som si raz položila otázku, že ak by som vedela že, mi ostáva posledný rok svojho života, čo by som robila inak ako robím dnes. Odpoveď bola jasná – žila by som si svoj Americký sen. A bolo rozhodnuté.

 

V čom sa líši život v Amerike od toho slovenského života?

Veľmi náročná otázka, keďže nerada by som zovšeobecňovala Ameriku. Život na Miami sa veľmi líši od života napr. v Kansas City. Myslím si ale, že systém je tu prepracovaný. Na všetko tu existujú pravidlá, inštrukcie a treba ich iba nasledovať. Nestretla som sa nikdy s neochotou na úradoch – pravý opak. Existuje nespočetné množstvo služieb, ktoré človeku uľahčia život - naozaj na všetko. Na druhej strane napr. školstvo alebo zdravotníctvo sú extrémne predražené a vzťahy sú veľmi povrchné. Naučila som sa to počas rokov – prvé 4 roky som sa zásadne stretávala iba s Američanmi, aby som sa naučila od nich, aká je ich mentalita a kultúra, no dnes sa pohybujem prevažne v Slovenskej komunite, keďže títo ľudia sú mi oveľa bližší.

 

Plánuješ niekedy v budúcnosti návrat na Slovensko?

Na Slovensko sa vraciam pravidelne - snažím sa dvakrát za rok. Momentálne sa však sústreďujem na to, aby moje podnikanie rástlo, a preto je moja prítomnosť v Amerike nevyhnutná. Práce mám pred sebou ešte veľa – rozšíriť svoje pôsobenie z Miami do všetkých zaujímavých miest a zmeniť sa z Podnamiami.sk na Poddosveta.sk. Snažím sa vytvoriť akýsi most medzi Európou a Amerikou – spájať tieto dva kontinenty a umožniť jednoduchý prietok informácií aj ľudí.

 

Čo ti najviac chýba zo Slovenska?

Samozrejme rodina mi neskutočne chýba a zdielanie každodenných maličkostí a úspechov/neúspechov s nimi. Sme v kontakte na dennej báze, ale je to iné, keď neviem prísť za rodičmi na kávu kedy chcem a vieme si zavolať iba cez Skype so 6 hodinovým časovým posunom. Na druhej strane si však svojich najbližších o to viac vážim a vždy si nájdem čas aby sme si zavolali, alebo aspoň napísali. Oveľa viac spolu komunikujeme, ako keď som si doma žila svoj uponáhlaný život.

 

Môžeš povedať, že si žiješ svoj americký sen, prečo?

Žijem v nádhernej dovolenkovej destinácii, kde drvivá väčšina ľudí chodí oddychovať a taká atmosféra tu aj vládne – nikto sa neponáhla a nestresuje. Ja si veľmi dobre uvedomujem, že ľudia trvdo pracujú aby si mohli dovoliť dovolenku tu na Miami a ja to mám každý deň, a preto si to vážim. Zároveň vytvorila som si príležitosť a dnes vďaka tomu, že americký systém a hlavne systém na Floride poznám dokonale, môžem pomáhať iným ľuďom, aby nemuseli tak ako ja – všetkým si prejsť a všetko si dôkladne študovať. Mňa to stálo roky – vyznať sa do mentality, zvykov, kultúry, možností a najmä pochopiť systém víz, imigračných záležitostí, podnikania a byrokracie okolo toho. Našťastie moja extrémne zvedavá povaha a to, že si nepripúšťam zlyhanie ma dohnali k tomu, aby som si všetko naštudovala a dokázala sama bez pomoci založiť biznis a vybaviť si investorské víza.

 

Ak  by sa chcel niekto dostať tam kde ty, čo by si mu poradila? Čo robiť prípadne čo nerobiť? Aké kontakty hľadať?

 Počas mojich prvých pobytov v Amerike som zásadne vyhľadávala amerických kamarátov, bavila som sa iba s domácimi, aby som sa od nich mohla učiť. V práci som si vždy budovala svoje meno a snažila sa podať najlepší výkon, aby si ma pamätali moji zamestnávatelia aj keď som pre nich pracovala iba na leto. Dnes aj po vyše siedmych rokoch som v kontakte so svojimi prvými manažérmi a viem, že ak sa rozhodnem rozšíriť svoje pôsobenie aj do San Francisca, mám sa na koho obrátiť.

Vo všeobecnosti by som však poradila každému aby sa nebáli odmietnutia a zlyhania – je to prirodzená a nevyhnutná súčasť cesty za úspechom. Práve tie ťažké chvíle vás najviac posilnia a posunú ďalej. Väčšinou to človek pochopí až keď sa spätne zamyslí. Ani mne často nedávalo zmysel prečo som neuspela, alebo prečo ma odmietli, no dnes už chápem. A hlavne si žite svoje sny, neupustite z nich, aj keď vás nikto nechápe – bude to stáť za to.

 Prajeme veľa odvahy a chuti žiť si svoj sen!

Je mladá, pekná a úspešná. Miluje svoj život, prácu, slnko a Miami. Táto žena je dôkazom toho, že aj z malej slovenskej dedinky sa dá urobiť diera do sveta.

Posted in News